Trasy zwiedzania

 

PRAGA EXPRESS

 

Klasyczne zwiedzanie Pragi dla turystów nie posiadających zbyt wiele czasu lub chcących zapoznać się z najważniejszymi zabytkami i miejscami. Trasa częściowo obejmuje dawny szlak królewski od strony Hradu (odpowiednik naszego Wawelu) do Rynku Starego Miasta. Na trasie można zobaczyć klasztor z 1140 roku - Norbertanów, tarasy widokowe z jedną z ładniejszych panoram Pragi, Pogorzelec, Lorettę (sanktuarium), Hradczańskie Namesti, Siedzbe Prezydenta Hrad z III nadworzami, olbrzymią gotycką Katedrę Św. Wita. Kolejno przechodząc przez Małą Stranę warto na chwilę zatrzymać się przy Rynku Małostrańskim wstępując do Kościoła Św. Mikołaja. Przemieszczając się w stronę Mostu Karola (najstarszy w Europie - po ratyzbońskim) należy nieco pokluczyć po wyspie Kampa, podziwiając m.in. leniwie wijącą się Wełtawę oraz rzeźby Davida Cernego. Wchodząc na prawą stronę Pragi oczom ukazuje się Klementinum (konwikt jezuicki), cudowne kamieniczki mające wielokrotnie swe podstawy już w epoce romańskej. Na rynku Staromiejskim należy zatrzymać się przy średniowiecznym zegarze Oroly o pełnej godzinie, a następnie wstąpić do hucykiego kościoła M. P. przed Tynem. Spacerując po Starówce nie sposób ominąć bez komentarza najstarszego Uniwersytetu w tej części Europy - Karolinum. Zaś przygodę zakończyć na skraju Nowego i Starego Miasta spoglądając na Bramę Prochową, Dom Stołecznego Miasta Pragi oraz "Wacławiak".

 

PRAGA II dniowa

 

I dzień:
- koński targ (Plan Św. Wacława)
- Śladami M. Szczygła w Pradze (D. Cerny w domu towarowym Lucernie)
- Stare Miasto z uliczkami oraz budynkami z różnych okresów od gotyku po secesję, rondokubizm, współczesną architekturę (przegląd nurtów architektonicznych)
- Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem
- Ungelt - dwór Tyński
- Orloy (o pełnej godzinie możliwość zaobserwowania działania zegara) i Ratusz Staromiejski
- Ovocny trh
- Wieża Prochowa
- Dom Narodowy (Obecni Dum)
- Josefov (szlakiem kultury żydowskiej w Pradze)
- Most Karola
- wizyta w piwowarze
 
II dzień
- klasztor Premonseratów na Strachovie
- taras widokowy na Pragę
- spacer Pogorzelcem do Lorety
- Sanktuarium Loreta (skarbiec, barokowy budynek sakralny)
- Uliczka Nowy Świat (spacer
- Hradczany (III nadworza), możliwość wejścia do komnat zamkowych
- Letohradek Królowej Anny z parkiem zamkowym
- Katedra Świętego Wita
- Muzeum Zabawek z widokiem na złotą uliczkę
- Stare zamkowe schody
- Ogród Wallsteina (senat Republiki Czeskiej)
- Spacer po Malej Stranie (rynek, kościół Św. Mikołaja, ul. Nerudova)
- Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej - Prazske Jezulatko
- Wyjazd kolejką linową na Wzgórze Petrin
- Wyjście bądź wyjazd windą na Petrinską wieżę widokową (299 schodów, wysokość 60 m., 1891 r.)
- rejs statkiem w trakcie zwiedzania

 

 

Praga z dziećmi

 

Spacer zaczynamy od klasztoru Premonsteratów, gdzie rodziny mogą zapoznać się z dziwactwami typu Dodo Ineptus lub smok którego podobno zgładził Św. Jerzy, które zgromadzili zakonnicy na przestrzeni wieków. Mikroperspetywę Pragi dopełnia niezwykłe Muzuem Miniatur, gdzie w nietypowym muzeum eksponaty ogląda się za pomocą lup. Przechodząc w przez Hradczany należy koniecznie wejść do Muzeum  zabawek, gdzie zgromadzone zostały najładniejsze (hracky – zabawki) z minionych lata. Z okien muzeum rozpościera się piękna panorama na Złotą Uliczkę, gdzie mieszkali znani na całą Europę alchemicy w czasie gdy Pragą rządził Rudolf II Habsburg. Spacerują c po Małej Stranie można odnaleźć Miminka D. Cernego, które zaciekawią nawet najbardziej wymagającego turystę. W okolicach Małej Strany należy koniecznie wyjechać kolejką szynowo-linową na Wzgórze Petrin, gdzie znajduje się wieża widokowa wybudowana w 1891 r. z której przy wyśmienitej pogodzie widać nawet Karkonosze. Doskonałym uzupełnieniem wizyty na Wzgórzu Petrin będzie zapewne wizyta w labiryncie zwierciadeł (uwaga wstęp tylko dla odważnych młodych i starszych turystów).   Po drugiej stronie Wełtawy obowiązkowo należy wejść do pysznego Muzeum czekolady oraz jeszcze bardziej interesującego Muzeum Klocków Lego. Zapraszamy do Pragi, która jest w stanie urzec nawet najmłodszego podróżnika!

 

 Trasa dla pasjonatów historii

 

I Historia oraz rozwój kultury w Republice Czeskiej oraz Pradze
Sztuka w poszczególnych epokach (malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, teatr), główne znaleziska oraz aktywność ludności w epokach przed naszą erą, pojawienie się Słowian na terytorium Republiki Czeskiej, Polityczne i kulturalne znaczenie Wielkich Moraw, Wielkomorawskie centrum i jego znaczenie w kontekście rozwoju Pragi, Początki czeskiej państwowości, ziemie czeskie za czasów panowania Przemysła Ottakra II, ostatni Przemyślidzi, kolonizacje oraz pojawianie się miast, pojawienie się Luksemburgów na czeskim tronie, potęga Karola IV oraz czasy Wacława IV, Mistrz Jan Hus jego poprzednicy i następcy, husycyzm – przyczyny, przebieg i następstwa, styl gotycki – jego podstawowe wyznaczniki oraz występowanie w architekturze, malarstwie oraz pomnikach, władza Jerzego z Podiebrad, Dysnastia Jagiellonów na czeskim tronie, Humanizm i renesans na ziemiach czeskich, Habsburgowie na czeskim tronie – gospodarcze i polityczne zmiany pomiędzy XVI a XVII wiekiem,  Przeciw habsburskie nastroje (1547 r.) wraz z następstwami, okres panowania Rudolfa II, renesans w architekturze, malarstwie i pomnikach, Praska defenestracja 1618 r. (przyczyny i następstwa), przyczyny i przebieg powstania ludności przeciw Habsburgom (1618-1620), Ziemie czeskie w trakcie wojny trzydziestoletniej, polityczny i kulturalny rozwój po wojnie trzydziestoletniej, kontreformacja, Barok (malarstwo, pomniki, muzyka, architektura), Terezjańskie i Jozefińskie reformy, Rozwój czeskich ziem w XVIII wieku, Odrodzenie Narodowe, historia czeskiego teatru do powstania czeskiego Teatru Narodowego, rozwój czeskich ziem w XIX wieku, artystyczne kierunki w XIX wieku w sztuce, absolutyzm Bachovsky, czeska polityka w drugiej połowie XIX wieku, polityczny i kulturalny rozwój w XX stuleciu (do II wojny światowej oraz po niej), artystyczne prądy w XX stuleciu.

II Dzieje Pragi
Powstanie i rozwój Starego Miasta Praskiego, Założenie i funkcjonowanie Malej Strany (Mniejszego Miasta Praskiego), Pojawienie się i funkcje oraz budowa Nowego Miasta Praskiego, Powstanie i rozwój Hradczan, Zjednoczenie Praskich miast w czasie Jozefińskich reform, Powstanie Wielkiej Pragi – rozwój głównego miasta do czasów obecnych, charakterystyka Pragi jako głównego miasta Republiki Czeskiej, symbolika Czeskiej Republiki oraz głównego miasta Pragi, miejsca pobytu znanych muzyków oraz literatów w Pradze, Franz Kafka a Praga, opis: pomników, muzeów, galerii, koncertowych sal, teatrów, obiektów sportowych, Praga romańska – główne pamiątki, Romański styl – religijne i świeckie pamiątki, Matyjas z Arrasu, Petr Parler w Pradze, Praga renesansowa, Praga barokowa, główne zabytkowe obiekty religijne i nie tylko w XIX wieku, Praga secesyjna, kubizm, Architektura XX wieku przed i po II wojnie światowej, klasztory i organizacje kościelne w Pradze, bitwa na Vitkowie i Vitkov dzisiaj, bitwa na Białej Górze, czeskiej klejnoty koronacyjne, Praski zamek w dobie: romańskiej, gotyckiej, renesansowej, barokowej oraz XIX i XX wieku, Benedikt Rejt na zamku praskim, Galerie Narodowe: Sternbersky pałac, Valetrzni pałac, Anezsky klaster, zamek Zbraslav oraz wystawy i stale ekspozycje.


III Obiekty i trasy proponowane w trakcie zwiedzania Pragi
Pierwsze, drugie oraz trzecie nadworze praskiego zamku, Portheimka, kaplica Św. Krzyża, , Katerda Św. Vita: historia, mozaikowe okna, narodowe symbole, groby czeskich królów, kaplica Św. Wacława, Jan Nepomucen, Triforium, ozdoby pomnikowe oraz malarstwo. Pałac królewski: sala władysławowska, powstanie, zielona izba i sypialnia, czeska kancelaria i kancelaria najwyższej dworskiej rady, komnaty, schody jeździeckie. Bazylika Św. Jerzego i klasztor Św. Jerzego, Złota uliczka i Wieża Daliborka, galeria zamkowa, prochowa wieża Mihulka (zamek), Kościół Marii Panny Zwycięskiej oraz Śnieżnej, Ogrody zamku praskiego, ogród letni królewny Anny (letohradek), Strahovsky klaster, Pogorzelec (trasa na Hradczany), Loreta i jej rynek, Hradczański rynek, Staromiejska wieża miejska (ratusz), Orloj, Najbardziej znane i najciekawsze obiekty Staromiejskiego rynku, Malego rynku, Mariańskiego rynku, Kaplica Betlejemska, Rynek Jerzego z Podiebrad, Karolinum, Owocowy targ, teatr Nosticovo, trasa Paryska, Rynek republiki (obecny dom, brama prochowa, u Hybernu, OD Kotva), Trojska kotlina (królewski ogród, trojsky zamek, Zoo, fata morgana, winnice), Praskie ogrody, Klementinum, most Karola – jego historia i ozdoby, inne Praskie mosty, Kościół Św. Mikołaja na Małej Stronie, Małostranski rynek oraz ulica Karmelicka, Vysehrad i cmentarz narodowy, synagogi Praskie, praskie cmentarze: vysehradzki, Olsany, małostarńskie, stary i nowy żydowski, Karlovo namesti, ZOO Praha, Petrin, Velkoprevorske namesti, Bertramka, Emauzy, kościół Tyński, Ungelt, veletrzni pałac, Ulica Valdjstenska (Valdjstensky, Kolovratsky, Palfyovsky a Ledebursky pałac), namesti Miru, Namesti Jerzego z Podiebrad, wieża Żiżkowska, lotnisko – dej vice namesti (Sarka, Koospol, Cerveny vrch, hadovka, Hotel Praga, akademiki, zwycięskie namesti, hotel Crown Plaza), Karlovo namesti, Resslova (Kościół Św. Wacława, Cyryla i Metodego, Tańczący dom, galeria Manes, Portheimka, Złoty anioł). Trasa Palachovo namesti – namesti Curierovyvh, Plackeho nemesti – Jiraskovo namesti (tańczący dom), Karlova ulica, Mały rynek na Starym Mieście,  Mariańske namesti, Krizovnicke namesti, ulica na Prikope, ulica Celetna, Maltezske namesti, Vodickova ulica, Jungmanovo namesti, muzeum techniki,
IV Praskie punktu widokowe:

 

  • Wieża Petrin
  • Telewizyjna wieża na Zizkove
  • Klasztor Strahov
  • Hradczański rynek
  • Z wieży oraz tarasu katedry Świętego Wita
  • Staromiejskiej wieży ratuszowej
  • Bramy prochowej
  • Vysehradu

 

 

Śląsk i Morawy

 

I dzień

Ostrava – Rynek Plac Masaryka, stary ratusz, teatr Antonina Dvoraka, spacer po śląskiej Ostravie w stronę Zamku, Miniuni – Miniatury, tereny wystawowe, Wieża widokowa w nowej radnicy z tarasem widokowym na wysokości 73 metrów, Kopalnia Michał – podziemne zwiedzanie, ZOO, czas wolny, przejazd do czeskiego Cieszyna na kolację.

 

II dzień

Polski Cieszyn: Rynek starego miasta, Kościół Najświętszego serca Jezusowego, teatr Im. Adama Mickiewicza, Kościół Pw. Najświętszej Marii Magdaleny, Wieża Piastowska, Rotunda Romańska Pw. Mikołaja, Wzgórze Zamkowe z widokiem na czeski Cieszyn. Czeski Cieszyn, Archeologiczny Park - Chociebuż

 

O usługach przewodnickich

Licencjonowany przewodnik praski, pilot wycieczek

Bielsko-Biała, Katowice, Śląsk, Małopolska, Praga

Kontakt

Kontakt z Przewodnikiem

TEL. PL 0048 503-738-988

MAIL: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

SKYPE: tomczyk_lukasz

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla